Zopár rád pre úspešný chov nosníc:

Každého chovateľa je cielom získať optimálne množstvo vajíčok, či už na vlastnú spotrebu alebo na predaj.                                                            Na dosiahnutie tohto cieľa sú najvhodnejšie vysokoznáškové hybriby ako sú Dominant, Lohmann, Bovans a ďalšie... Ak chovateľ nemá možnosť vychovať si ich od malička, tak je tu možnosť kúpi odrastených kuričiek ( 8 až 18 týždňových ), ktoré počas celej doby odchovu dostávali kvalitné krmivo určené pre mladé kuričky ( K1 a K 2 ), taktiež povinný vakcinačný program, ktorý vyžaduje Európska únia a upravený svetelný režim. Takto odchované kuričky začínajú znášať okolo 19. - 20. týždňa života. My každému odporúčame aby svoje sliepky krmili hlavne plnohodnotným krmivom pre užitkové nosnice a tak dosiahnú dlhodobo 90 - 95 % znášku. Neodporúčame ich krmiť kuchynským odpadom, ktorý je menej výživný , nemá dobrý vplyv na dlhodobú znášku a možu od neho pretučnieť a tým pádom sa zníži znáška. Hlavne v zimnom období je vhodné predlžiť svetelný režim. Ideálne je, keď nosnice majú denne 16 hodín svetla a 8 hodín spánku. Pri tom dbáme aj na celkový zdravotný stav, kurín vždy udržiavame čistý a suchý. 1 až 2 krát ročne spravte kompletnú dezinfekciu. Správne odchované sliepky vám budú znášať bez problémov aj 2 roky. Po 2 rokoch odporúčame obnoviť kŕdeľ a zaobstarať si mladé kuričky. Neodporúčame kupovať sliepky ,,po prvej znáške" alebo pod názvom ,,8 -12 mesačné".... Vek týchto sliepok vám nikto nezaručí, väčšinou ide o vyradené nosnice z veľkochovov. Od týchto nosníc veľké zázraky nečakajte, ponesú len krátkodobo.

Dúfame, že tieto rady vám pomôžu v úspešnoch chove nosníc. V prípade akýchkoľvek otázok neváhajte a kontaktujte nás.

 

Chov 1 dňovej hydiny:

 

-pred príchodom malej hydiny chovné priestory v predstihu vyčistíme a vydezinfikujeme, nezabúdajme ani na kŕmitka a napájačky ( odporúčame prípravky: Chloramín T, Virkon S, Chirox, hasené vápno )

-nachystáme čistú ( neplesnivú,neprašnú), suchú podstielku ( slama, piliny, hobliny )

-teplotu v odchovniach prispôsobíme k danej hydine ešte pred ich príchodom, ( 1-dňová hydina vyžaduje teplotu 32-33°C ) teplotu meriame vo výške chrbta hydiny, nie priamo pod ohrievačom. Teplota sa postupne znižuje podľa veku hydiny.

-pre správny vývoj a rast je potrebný pravidelný prísun čerstvého vzduchu, ale v žiadnom prípade tam nesmie byť prievan!

-dbáme nato, aby mali dostatočné množstvo kŕmitok a napájačiek, u malej hydiny podávame pitnú vodu v izbovej teplote.

-na kŕmenie používame kompletné kŕmne zmesi pre danú hydinu ( BR1 , HS1 , K1... ), do pitnej vody sa môžu pridávať vitamínové prípravky ( Aminosol, Propoul, Kombisol )

 

Hydinové mäso:

 

Hydinové mäso je z hľadiska nutričnej hodnoty veľmi zaujímavé. Má vysoký obsah bielkovín, vrátane esenciálnych aminokyselín, vysoký obsah esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, minerálnych látok a nízky obsah tukov, čo hrá veľmi dôležitú úlohu v prevencii civilizačných ochorení.

V modernej výžive je pozitívne hodnotený aj nízky obsah tuku. Mäso z hydiny obsahuje málo cholesterolu. Aj pre tieto výhody sa mäso z hydiny využíva v liečebnom diétnom systéme.
Hydinové mäso je aj dobrým zdrojom minerálnych látok, draslíka, horčíka, ale aj fosforu a  vápnika. Tieto dva vzájomne sa doplňujúce minerály sú dôležité hlavne v detskom veku pre vývoj kostry a zubov, ktorým zabezpečujú pevnosť.